?> Halı Temizliği

 

HALI TEMİZLİĞİ

 


Her ne kadar elektrikli süpürge ile düzenli olarak kir ve tozdan arındırılmaya çalışılsa da halılar, derinlerine nüfus etmiş tozlar nedeniyle zaman zaman temizlenmelidir. Silme ya da yıkama yoluyla yapılan bu temizlikte, öncelikle dikkate alınması gereken nokta, halının çeşidi ve malzemesidir. Halıya uygun temizlik malzemesi kullanılmaz ya da uygun temizlik yöntemi yapılmazsa kirler temizlenmez hatta halıya zarar verilebilir.
 

Halı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Halı temizliği sırasında ya da sonrasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar, hem daha iyi bir temizlik yapılmasına hem de halının zarar görmemesine yardımcı olacaktır. İşinizi kolaylaştıracak ve halınızın ömrünü uzatarak püf noktalarını sıralamamız gerekirse;

-Kimyasal içeriği yüksek ürünlerden uzak durulmalı, mümkün olduğunda doğal içerikli ürünler kullanılmalıdır.

-Bakterilerin ve maykların yok edilmesi, kötü kokuların giderilmesi için karbonat, lekeler için tuzlu sirke, yağlı lekeler içinse soda ve mısır nişastası oldukça etkilidir.

-Sakız, şeker gibi yapışkan lekelerde buz küpleriyle halıya pres yapmak lekesinin soğumasını ve daha sonra parçalanıp kolayca sökülmesini sağlar.

-Lekeli bölgede temizlik yaparken önce kuru bir bezle pres yapılması, lekenin tampon hareketlerle silinmesi ve ardından etkili leke çıkarıcıyı sürülmesi bu lekeyi yayılmadan yok eder.

-Islak şekilde sildiğiniz ya da yıkadığınız halı, hemen kurutulmalıdır. Ancak güneş ışığına maruz bırakıp renklerinin solmasına da izin verilmemelidir.

 

Halımızı saklamanın doğru yolu

Bir halıyı iyi şekilde saklamak, kir, akar birikmemesi ve kullanmayacağımız zaman  bozulmasını veya deforme olmasını önlemek için gereklidir. Bunun için en etkili yöntem eski bir çarşaf kullanmaktır:

Çarşafı yere sermeli, üstüne de halıyı koymalıyız; çarşafın halıdan biraz daha büyük olmasında fayda var.

Halıyı ve çarşafı birlikte rulo olarak sarıp, çarşafın uçlarını iple bağlamalıyız. Böylece çarşaf açılmaz.

Rulo halıyı büyük bir torbaya veya tamamen izole etmemize yarayan bir plastiğe koyup, üzerine düşebilecek toz veya dökülebilecek sıvılardan korumuş oluruz.

Halı nemsiz bir yerde muhafaza edilmelidir, ideal olarak bir dolapta korunabilir. Ağırlığı sebebiyle deforme olmaması için yatay konumda saklanmalıdır.

Güvenli Alışveriş

256 Bit SSL ile Güvende Alışveriş

Kargoyu Düşünme

250 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargo Ücretsiz

Sorun Yok

14 Gün Değişim ve İade Garantisi

Yanındayız

+90 (535) 278 1981 Müşteri Hizmetleri

Gelen kutunuza yeni ürünler ve promosyonlar alın.

Yapışkan değiliz, istediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Copyright © 2020 Venio E Ticaret Yazılımları